Определение:
Генерализираното тревожно разстройство, познато по-просто като генерализирана теревожност, се проявява като ексесивно състояние на повишена и нарастваща тревожност по отношение на ежедневни събития в живота, без да има обективна или видима причина за притеснение.
В съвременния свръхдинамичен и хиперстресогенен свят, тревожното разстройство се превърна в масово разпространено психическо състояния на хората от индустриалната епоха. „Топката в слънчевия сплит“, усещането за надвиснала опасност, „предчувствието“, че нещо лошо ще се случи, започна да се приема за едва ли не нормално съпътстващо състояние на „героя на нашето време“, чиято чанта се е превърнала в подвижна миниаптека, препълнена с шишенца от най-разновидно естество – сред които и разноцветните хапчета в синьо-розовата гама, чията задача е да „притъпяват на максимум усещането“ за тревожност и евентуално да даряват по квант спокойствие – едно отдавна забравено естествено състояние, което вече възприемаме като лукс.
Генерализираното тревожно разстройство, често може да се съчетава или редува със състояния на депресия. Така заедно формират тревожно-депресивния синдром – безспорно най-масово разпространеното психическо разстройство в нашия век. Генерализираната тревожност и тревожно-депресивния синдром стоят в генезата на ендемично разпространяващите се през последните десетилетия паник атаки.
Симптоми:
- Продължително безпокойство и напрежение
- Нарушения в начина на мислене
- Нереалистичен поглед върху проблемите
- Раздразнителност, лесно стряскане
- Мускулно напрежение, потене, главоболие, гадене, треперене
- Умора и трудности при концентриране
- „Топка“ в слънчевия сплит
- Често ходене до тоалетна
- Нарушения на съня
Причини, фактори и свързани състояния:
- Генетични причини, промяна в нивата на невротрансмитери.
- Фактори от външната среда – травми и стресиращи събития – насилие, смърт, развод; зависимост от алкохол, кофеин, никотин.
- Асоциираност с други тревожни разстройства– паническо разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство, фобии, депресия, злоупотреба с медикаменти.
- Най-често дълбоката причина, която стои в основата на генерализираната тревожност е дразнител във външната среда и реакция на психиката, даваща недвусмислен знак за генерална промяна.
Протичане и разпространение:
Засегнатите винаги очакват някакво бедствие или нещастие и не спират да се тревожат за пари, здраве, семейство, работа, училище. Ежедневният живот се превръща в постоянно състояние на страхове и опасения, които често не корелират с реалната ситуация. Безпокойството започва да превзема мислите и да контролира ума, което пречи на ежедневните дейности и на взаимоотношенията. В по-ексесивните си проявления тревожността поема пълна доминация на живота, като практически може да блокира дори и елементарни действия или дейности в ежедневието. В Съединените щати ежегодно са засегнати около 4 милиона души, преобладаващо жени.
- Автогенен тренинг
- Водено въображение чрез музика
Препоръчителна терапия
Разгледайте също:
д-р Димитър Тенчев
Професия: Психотерапевт
Известен още с: Основател на InSighting, пионер в преживелищната психотерапия, неортодоксален писател
Поле на дейност: Променените състояния на съзнанието, трансперсоналните опитности, надличностните пикови преживявания
Страст: Свободата и писането
Изповядва: Философията на разЛичността
Мечта: Shido Munan (В съвършения път пречки няма)
Още за психотерапевта